UROCZYSTY POCHÓWEK EKSHUMOWANYCH SZCZĄTKÓW 15 MIESZKAŃCÓW RUDKI - CYWILNYCH OFIAR I WOJNY ŚWIATOWEJ
W niedzielę 6 sierpnia 2017r. w Rudce odbyła się uroczystość religijno – patriotyczna, tj. pochówek ekshumowanych szczątków 15 mieszkańców Rudki – cywilnych ofiar I wojny światowej, którzy zginęli lub zmarli z poniesionych ran i chorób w okresie od 17 XII 1914r do 5V 1915r. Wieś Rudka znajdowała się wówczas w strefie walk frontowych ,pomiędzy oddziałami rosyjskimi a oddziałami niemieckimi i austriackimi. Organizatorami uroczystości byli : Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jacek Hudyma ,Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Radny Gminy Wierzchosławice Roman Kucharski, Sołtys Rudki Andrzej Malik wraz z Radą Sołecką.
Najpierw kościele parafialnym w Rudce o godz. 11.30 odprawiona została Msza św. w intencji 24 cywilnych ofiar I wojny światowej pochodzących z Rudki. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Bogusław Maciaszek – proboszcz parafii, homilię wygłosił ks. dr Józef Partyka wykładowca w Seminarium Duchownym w Tarnowie.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w szyku marszowym przeszli na cmentarz parafialny. Pochód prowadziła orkiestra dęta ze Szczepanowic oraz poczty sztandarowe: OSP Rudka, OSP Bobrowniki Małe, OSP Wierzchosławice i poczet oficerski Zakładu Karnego w Tarnowie. Za pocztami szła grupa rekonstrukcji historycznej z okresu I wojny działająca w Bochni i w Brzesku.
Na cmentarzu przy grobie zbiorowym cywilnych ofiar I wojny światowej kontynuowana była część religijna uroczystości Ks. proboszcz Bogusław Maciaszek poświęcił nowy grób w którym złożono ekshumowane szczątki 15 cywilnych ofiar z Rudki. Odmówione zostały modlitwy według ceremonii pogrzebowej , gdyż ofiary te nie miały wówczas katolickiego pogrzebu. Nie pozwoliły na to trwające na terenie wsi Rudka i w całej okolicy działania wojenne. Po zakończeniu modlitw uczestnicy uroczystości wysłuchali w ciszy wzruszającą żałobną pieśń ,, Łzy Matki „którą odegrali hejnaliści z orkiestry dętej .
Następnie rozpoczęła się patriotyczna część uroczystości, dla upamiętnienia wszystkich 24 cywilnych ofiar I wojny światowej ze wsi Rudka. Ciała7 ofiar rodziny ekshumowały już wiosną 1916r na cmentarz w Wierzchosławicach a szczątki 15 ofiar ekshumowano dopiero w 2016r. Patriotyczną część uroczystości na cmentarzu parafialnym w Rudce rozpoczęto hymnem państwowym, który odegrała orkiestra. Tę część uroczystości prowadzili: sołtys wsi Rudka Andrzej Malik i w-ce przewodniczący Rady Gminy Roman Kucharski, który powitał w imieniu organizatorów zaproszonych gości, księży, rodziny cywilnych ofiar I wojny i przybyłych mieszkańców parafii Rudka. Następnie przedstawił rys historyczny, dotyczący tragicznych wydarzeń z okresu, gdy wieś Rudka znajdowała się w strefie walk frontowych. Zginęło wówczas lub zmarło z odniesionych ran i chorób , wyziębienia, głodu 24 osoby z Rudki , w tym 5-ro dzieci. W grobach polowych przy kaplicy św. Zofii w Rudce do listopada 2016r spoczywały szczątki 15 ofiar działań wojennych, które wojnie nie zostały ekshumowane na cmentarz parafialny . Dlatego pojawiła się inicjatywa radnego Romana Kucharskiego i sołtysa Andrzej Malika, aby ekshumować szczątki tych 15 ofiar wojny i godnie pochować na cmentarzu parafialnym w Rudce w grobie zbiorowym .
Po przedstawieniu rysu historycznego głos zabrał w-ce wojewoda małopolski Józef Gawron, który nawiązał w swoim wystąpieniu do tamtych tragicznych wojennych wydarzeń. Mówił jak ważny jest patriotyzm, oraz pamięć historyczna, pamięć narodowa i uczczenie cywilnych ofiar wojen, a także poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy, żołnierzy podziemia i ofiar komunistycznych represji. Podziękował inicjatorom przeniesienia szczątków 15 ofiar wojny do nowego grobu na cmentarzu parafialnym, oraz organizatorom za tę piękną religijną i patriotyczną uroczystość dla uczczenia pamięci ofiar.
Głos zabrał także starosta Roman Łucarz. Podkreślił min. że w polskiej chrześcijańskiej tradycji od wieków zakorzeniony jest obowiązek godnego pochowania ciała ludzkiego. Działania wojenne nie pozwoliły wówczas na katolicki pochówek cywilnych ofiar wojny pochodzących z Rudki . Dziś, po 103 latach od tych tragicznych wydarzeń Ich ekshumowane szczątki spoczęły w godnym miejscu na cmentarzu parafialnym . Podziękował inicjatorom tego przedsięwzięcia oraz osobom i instytucjom ,które pomogły go zrealizować.
Również wójt gminy Wierzchosławice w swoim wystąpieniu podkreślił duże znaczenie tej uroczystości w wymiarze chrześcijańskim i patriotycznym. Miejscowe społeczeństwo ,rodziny tych cywilnych ofiar I wojny ,przychodząc na cmentarz parafialny będą mieć teraz możliwość aby stanąć przy tym grobie , pomodlić się, oddać cześć 15 ofiarom wojny. Najmłodsze pokolenie czytając treść inskrypcji na tablicy nagrobnej zapozna się z historią swojej miejscowości z lat I wojny światowej. To była ważna i cenna inicjatywa, powiedział wójt Zbigniew Drąg .Podziękował radnemu Romanowi Kucharskiemu , sołtysowi Andrzejowi Malikowi i Radzie Sołeckiej ,za to że doprowadzili tę inicjatywę do końca.
Po wystąpieniach gości rozpoczęła się ceremonia złożenia wiązanek kwiatów na grobie ofiar wojny.
Wiązankę kwiatów złożyli; W-ce wojewoda małopolski Józef Gawron, Starosta Tarnowski Roman Łucarz z Członkiem Zarządu Powiatu Jackiem Hudymą, Por. Tadeusz Kapustka w imieniu dyr. Zakładu Karnego w Tarnowie, oraz Komendant Komendy Policji Tarnów- Zachód komisarz Robert Michałek i z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie mł. Bryg. Piotr Wójcik. Wiązankę kwiatów od mieszkańców wsi Rudka złożyli: sołtys Andrzej Malik, radny Roman Kucharski i Członkowie Rady Sołeckiej. Wiązanki kwiatów złożyli także krewni ofiar: Zofia Kukułka, Zofia Klich a z młodszego pokolenia Marcin Moryl ,Zofia Kwiecień, Maria Kumiega, Danuta Boryczko, Stefan Gleisner, Janina Soja, Edward i Zofia Padło. Zapalili także znicze. Następnie Roman Kucharski poprosił uczestników uroczystości , aby w 1 rocznicę śmierci ks. kanonika Jana Wójcika wieloletniego proboszcza parafii w Rudce i budowniczego kościoła odmówić wspólnie modlitwę w Jego intencji. Po modlitwie przedstawiciele władz , samorządu wraz z delegacją wsi Rudka złożyli na grobie ks. Jana Wójcika wiązankę kwiatów. Uroczystość zakończono odegraniem i odśpiewaniem ,,Roty”. Organizatorzy uroczystości zaprosili księży, gości i rodziny ofiar I wojny oraz orkiestrę, poczty sztandarowe na poczęstunek do Domu Ludowego w Rudce, przygotowany przez restaurację z Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują wszystkim osobom , które przyczyniły się do zorganizowania tej pięknej uroczystości.
Reportaż z uroczystości w Rudce na żywo, można obejrzeć na stronie : tarnowska. tv
wpisując: Rudka upamiętnili ofiary cywilne I wojny światowej.
Tłem muzycznym tego reportażu jest pieśń żałobna ,,Łzy Matki” grana w czasie uroczystości przez hejnalistów.