Koło Gospodyń Wiejskich - "Nad Stawem"
Historia utworzenia, działalność
Koło Gospodyń Wiejskich w Rudce działało już w końcowych latach PRL- u , tj. w okresie 1968 -1985r. Zrzeszało ono kilka gospodyń z Rudki, które oprócz tego że wspólnie z mężami prowadziły gospodarstwa rolne, prowadziły też dom, to od czasu do czasu spotykały się w grupie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Jednak z upływem lat działalność Koła bardzo osłabła, brakowało młodych pań chętnych do działalności w tymże kole. Mimo to wiele osób z Rudki i nie tylko, nadal korzystało z wypożyczalni naczyń kuchennych prowadzonej przez prezeskę koła Władysławę Wyrobek. Najczęściej wypożyczano komplet naczyń np. na 100 lub więcej osób na wesela, które odbywały się w domu panny młodej, najczęściej na zewnątrz na podwórzu, w dużych namiotach zadaszonych ogromną plandeką na wypadek deszczu. Z upływem lat działalność tego koła zanikła. Zmieniły się czasy, gdyż telewizja a z czasem i komputery, pochłaniały i nadal pochłaniają coraz więcej wolnego czasu młodemu pokoleniu. Pojawiła się możliwość wynajmu sal na wesela lub przyjęcia w Domach Ludowych, w restauracjach lub też w prywatnych Domach Weselnych, których jest coraz więcej, bo zapotrzebowanie jest duże.
Dożynki Gminy Wierzchosławice w Bobrownikach Małych 15.08.2017r
Ważnym sygnałem świadczącym o tym, że w sołectwie Rudka wkrótce reaktywowane zostanie Koło Gospodyń Wiejskich były wspólne przygotowania do udziału grupy wieńcowej z Rudki w Dożynkach Gminy Wierzchosławice, organizowanych w Bobrownikach Małych 15 sierpnia 2017r.
Grupa około 15 osób zaangażowała się w wykonanie tradycyjnego wieńca dożynkowego. Przez parę wieczorów grupa wieńcowa ćwiczyła piosenki dożynkowe, aby dobrze zaprezentować się na scenie wraz z wieńcem dożynkowym. Panie przygotowały też potrawy na konkurs potraw: smaczny żurek i gulasz oraz smalczyk wiejski z chlebem i z ogórkiem. Po Mszy św. dożynkowej odprawionej w kościele parafialnym w Rudce nastąpił przejazd grup dożynkowych na stadion sportowy w Bobrownikach Małych i tam odbyły się oficjalne uroczystości dożynkowe.
Grupa wieńcowa z sołectwa Rudka zajęła w konkursie wieńca tradycyjnego III miejsce, ponieważ wieniec ten był debiutem tej grupy i wykonany został na miarę możliwości, po wielu latach przerwy, kiedy to sołectwo Rudka nie wykonywało w tym czasie wieńców dożynkowych. Zgłoszone do konkursu potrawy z sołectwa Rudka musiały być bardzo smaczne, bo potrawy te zostały skonsumowane przez uczestników dożynek. Po występach artystycznych rozpoczęła się zabawa taneczna.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat Koła Gospodyń Wiejskich? Pobierz PDF